EVENT CANCELLATIONS!
In light of recent Government guidance concerning COVID-19, all Club events have been cancelled until further notice.

Christmas club night Gallery

Library OPEN
Competitions up and running
Thanks to Stuart for stepping up to run the competitions and thanks to Bob Merrifield for his time as organiser.
The draw prize tables.
Thanks to Vicki Prouse for standing in for Mike Merritt and running tonight's draw
Bargain tools for sale
Selling off some tools etc on behalf of Bill Baxter.
Competition entries
Just three entries in the beginners class tonight well done to those who made the effort.
Competition entries
Intermediate class entries.
Competition entries
Advance class entries
10 minute turn.
Jim Bailey having a go at turning a snowman in ten minutes.
10 minute turn.
Bruce Crisp lining up !
10 minute turn.
Sue Vincent taking deep breaths before the stop watch starts !
10 minute turn.
Chris Pomeroy ready and waiting.
10 minute turn.
Tony Bennett always willing to have a go!!.
10 minute turn.
Roger Hutton the " can't wait to get going" man.
10 minute turn.
Peter Johnson ( will he win this one as well??)
10 minute turn.
Peter Gradon tool in hand and looking forward to it.
10 minute turn.
John Haxell ready steady go!!
10 minute turn.
Stephen Long up for the challenge !
10 minute turn.
Members watching the proceedings and keeping a safe distance!.
10 minute turn.
All the finished snowmen.
10 minute turn.
And the winner is ( Peter Johnson) sorry wrong the real winner is TONY BENNETT well done.
10 minute turn.
Second place goes to John Haxell well done ! ( Try and stay awake mate )
10 minute turn.
Third place Stephen Long well done Stephen. And thanks to our new President Cyril Rowsell for judging and presenting the prizes
Competition prize winners
Beginners class Third place Jim Bailey.
Competition prize winners
Beginners class Runner up Roger Upchurch.
Competition prize winners
Beginners class Winner Stuart Leach.
Competition prize winners
Intermediate class third place Trevor Yates.
Competition prize winners
Intermediate runner up Ray Shaw.
Competition prize winners
Intermediate Winner John Lacey
Competition prize winners
Advanced class third place Richard Pegler
Competition prize winners
Advanced class runner up Roger Hutton
Competition prize winners
Advanced class Winner Peter Johnson. I think Peter has only missed first place once ( not including tonight's ten minute turn) the whole year a fantastic achievement by him and a jolly well done!!